ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Το Εσπερινό  Γυμνάσιο Αγίου Δημητρίου είναι δημόσιο σχολείο της Δ/θμιας Εκπαίδευσης. Ανήκει στην Δ΄ Διεύθυνση της Δ/θμιας Εκπαίδευσης Αθήνας και λειτουργεί  από το 1996. Συνυπάρχει στο ίδιο κτιριακό συγκρότημα με το Εσπερινό Γενικό Λύκειο Αγίου Δημητρίου.
Η  φοίτηση  διαρκεί  3 χρόνια σε τρεις  τάξεις  (Α, Β, Γ).
Το εβδομαδιαίο ωράριο λειτουργίας είναι 25 ώρες.
Το ημερήσιο ωράριο λειτουργίας είναι: 19.00 - 22.30, που αντιστοιχεί σε 5 διδακτικές ώρες και 2 διαλείμματα.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ  ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ
Οι εγγραφές γίνονται από 1η μέχρι 30η Ιουνίου και από 1η  μέχρι 10η    Σεπτεμβρίου και οι μετεγγραφές από 1η Σεπτεμβρίου  μέχρι 30η Μαρτίου.
Προυποθέσεις  εγγραφής  ή μετεγγραφής είναι:
α).  Ο μαθητής /τρια να είναι  ηλικίας τουλάχιστον 15  ετών  χωρίς όριο ηλικίας προς  τα πάνω και
β).  να είναι εργαζόμενος.
Οι ανήλικοι μαθητές πρέπει να έχουν βεβαίωση εργοδότη ή βεβαίωση ότι εργάζονται σε οικογενειακή επιχείρηση.

ΤΙΤΛΟΣ
Μετά  την επιτυχή  και επαρκή φοίτηση στη  Γ' Γυμνασίου χορηγείται στο μαθητή Απολυτήριο Γυμνασίου ισότιμο με αυτό των ημερήσιων Γυμνασίων.

Βρισκόμαστε ακριβώς:

map

** Η ιστοσελίδα του σχολείου  είναι υπό κατασκευή και το περιεχόμενό της ανανεώνεται συνέχεια **